JSON - CSV Dönüştürücü

Ücretsiz olarak json dosyanızı CSV formatına çevirin

JSON Dosyası Nedir?

JSON (JavaScript Object Notation), veri saklamak ve veri transferi için kullanılan bir formatıdır. İnsanlar için okunması ve yazılması kolay olan bu format, aynı zamanda makineler için de kolaylıkla ayrıştırılabilir ve üretilir.

Genellikle web uygulamalarında sunucu ile istemci arasında veri alışverişi için tercih edilir. JSON, veriyi anahtar-değer çiftleri halinde saklar. Bu yapısı sayesinde, veriye erişim ve veri manipülasyonu oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

JSON Örnekleri

Alt tarafta yer alan örnek gibi JSON verileri aracımıza yapıştırıldığında CSV formatına çevrilebilir. Aracımız sıkıştırılmış json formatlarını da desteklemektedir.

{
  "ad": "Ahmet",
  "soyad": "Yılmaz",
  "yas": 30,
  "evliMi": false,
  "hobiler": ["futbol", "sinema", "kitap okumak"],
  "adres": {
    "sehir": "İstanbul",
    "ulke": "Türkiye"
  }
}

Aracımızı test etmek için üst tarafta ki örneği de kullanabilirsiniz. Eğer büyük verileriniz varsa aracımızın verileri analiz etmesi biraz zaman alabilir. Analiz bittiğinde verileriniz CSV formatına dönüştürülecektir.

JSON to CSV Aracı

JSON formatındaki verileri CSV (Comma-Separated Values) formatına dönüştürme, özellikle büyük veri setleriyle çalışırken oldukça işlevsel olabilir. CSV formatı, verileri virgülle ayrılmış değerler şeklinde saklar ve genellikle tablo benzeri verilerin saklanması ve analizi için kullanılır. Excel gibi tablo işlem programları ile uyumlu olan CSV, veri analizi ve raporlama için oldukça elverişlidir.

Bazı durumlarda JSON'ı CSV'ye çevirmeniz gerekebilir. Her site veya uygulamanın kullanım alanı farklı olduğu için dosya formatı da değişiklik gösterebilir. İşte tam bu noktada aracımız devreye giriyor. Büyük veriler ile çalışan kullanıcılar aracımızı kullanarak saniyeler içerisinde Json dosyası dönüştürebilir ve yaptığı işte zaman kazanabilir.

JSON - CSV Dönüştürücü Nasıl Kullanılır?

Adım 1: JSON formatında ki verilerinizi ilk kutucuğa girin.

Adım 2: Eğer JSON formatı hakkında bilginiz yoksa dönüştürme işlemine başlamadan önce "Örnek" adlı butonu kullanarak aracımızın size önermesini görüntüleyebilirsiniz.

Adım 3: Veri giriş tamamlandıktan sonra "Dönüştür" adlı butona tıklamanız yeterlidir. Aracımız girmiş olduğunuz json verilerini CSV formatına çevirecektir.

Adım 4: Çevirme işlemi bittiğinde CSV verileri kutucukta yer alacaktır. Bu verileri kopyalayarak istediğiniz alanlar da kullanabilirsiniz.